مسکن و ساختمان

زلزله تهران یک حادثه بین‌المللی خواهد شد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، وقوع زلزله شدید در تهران را در ابعاد یک حادثه بین‌المللی توصیف کرد.

به گزارش صما، اسماعیل نجار، در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان‌های معین تهران در زمان زلزله که به صورت ویدئو کنفرانس، گفت: تهران کلانشهری با گسل‌هایی متعدد است که اگر خدایی نکرده بعضی از این گسل‌ها فعال شوند، متاسفانه طبق مطالعات جایکا، کار پیچیده و سخت خواهد شد. اگر زلزله‌ای با قدرت تخریب بالا بیاید ما در تهران یک حادثه بین‌المللی را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: به همین دلیل نیز با توجه به قرارگیری نهادهای سیاسی و اقتصادی و … با تصمیم وزیر کشور مقرر شد از ظرفیت کل کشور در تهران استفاده شود و ما بتوانیم از ظرفیت استان‌ها نیز بهره‌مند شویم، لذا با دستور ویژه وزیر کشور کارمان را شروع کردیم و دستورالعمل ویژه‌ای با کمک سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مدیران استان‌ها تهیه و از سوی وزیر کشور ابلاغ شد تا بتوانیم ارتباط تنگاتنگی را با مدیران بحران مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و مدیران کل ۳۰ استان کشور داشته باشیم.

نجار با بیان اینکه شناسایی پدهای بالگرد رسمی و جاهایی را که امکان فرود بالگرد وجود دارد دنبال کردیم، اظهار کرد: بنا شد باند دوشان تپه را تعمیر و مرمت کنند. باند فرودگاه قلعه مرغی باید حفظ شود. باند فرودگاه مهرآباد را هم برای این منظور در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به پیگیری برای احداث مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور نیز اشاره کرد و گفت: در حال احداث این مرکز هستیم، شهرداری همکاری خود را داشته است، اما مشکلات بودجه‌ای و…، به قوت خودش باقی است. همه قول می‌دهند اما در عمل سنگ اندازی می‌کنند. ما معتقدیم در این مرکز در زمان وقوع زلزله می‌توان تهران را هم مدیریت کرد چرا که در زمان بحران دسترسی مناسبی به جاده‌ها، خط آهن، فرودگاه و…، دارد. همچنین با توجه به نزدیکی به مجموعه حرم امام خمینی (ره) و شهر آفتاب امکانات خوبی هم دارد.

نجار ادامه داد: کل مجموعه حرم حضرت امام خمینی (ره) و نمایشگاه شهرداری و … را می‌توان در هنگام وقوع بحران استفاده کرد. آنجا برای مراسم ۱۴ خرداد حدود ۴۰۰۰ سرویس بهداشتی دارد و می‌توان ۱۰ تا ۱۵ بیمارستان صحرایی را در آن محل پیش بینی کرد که در کل موقعیت خوبی برای اسکان اضطراری دارد.

وی افزود: مراکز باز و مصلی و پارک‌ها و … را هم مردم باید بشناسند و بدانند که در هنگام بحران به کجا بروند و چه کنند. حتماً زلزله ملارد را به خاطر داریم. زلزله‌ای که اندکی در تهران احساس شد اما رفتار جامعه قابل قبول نبود و همه به خیابان آمدند و رفتار منطقی نداشتند. یک مقدار رفتار مردم بعد از زلزله فیروزکوه مناسب‌تر شده بود، اما لازم است در بحث آموزش مردم همه دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری تهران وارد شده و به وظایف خود عمل کنند.

نجار در مورد منابع سوخت تهران در شهر ری و کن نیز گفت: این منابع سال‌ها پیش ساخته شده و شهرها به سمت آنها توسعه پیدا کرده است. ما به شورای عالی شهرسازی و معماری نامه زدیم که محل اینها را در بازنگری طرح جامع مورد بازنگری قرار دهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه همکاران ما به موضوع بحران و احتمال وقوع بحران در تهران باور دارند، گفت: باید باور کنیم که شاید زلزله در تهران رخ دهد و باید آمادگی باشد. به همین دلیل هم آمدیم و نیروهای مسلح را درگیر کردیم و گفتیم هر نظامی یک امدادگر.

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا