دانشنامه ساخت و ساز

نحوه ساخت بتن

آموزش ساخت بتن یکی از الزامات در امر ساختمان سازی است. تقریبا تمام فعالان عرصه ‌های گوناگون ساختمان سازی به نوعی خود را در تکاپوی فراگیری آموزش ساخت بتن قرار خواهند داد. چرا که می‌ دانند بتن خوب، همراه با یک نگرش علمی درست در کنار کسب تجارب لازم به دست خواهد آمد.

 

آموزش ساخت بتن با عیار ۳۵۰ در فضا های ساختمانی

به یقین می‌ توان بتن را مهمترین متریال در دنیای امروزی با هدف ساخت سازه های ساختمانی در نظر گرفت. چرا که بتن از مقاومت بسیار بالا، دوام طولانی و سختی قابل توجهی در مقابل انواع شرایط آب و هوایی برای سالیان متمادی برخوردار است. وقتی یک سازه را همراه با یک اسکلت بتنی کرده ‌ایم، یقیناً عمری طولانی و مفید را برای آن سازه به ارمغان آورده ‌ایم؛ اما همین متریال سرسخت به این سادگی‌ ها سرسخت نخواهد شد.

اینکه آب و شن و سیمانی را در هر بتنی، تحت هر شرایطی اختلاط کنیم و مدعی باشیم بتن ساخته ‌ایم، الزاماً بتنی مستحکم را خلق نخواهیم کرد. ساخت این ملات ساختمانی  یکی از الزامات در امر ساختمان سازی است. تقریبا تمام فعالان عرصه ‌های گوناگون ساختمان سازی به نوعی خود را در تکاپوی فراگیری آموزش ساخت بتن قرار خواهند داد. چرا که می‌ دانند بتن خوب، همراه با یک نگرش علمی درست در کنار کسب تجارب لازم به دست خواهد آمد.

 

لبته در آموزش ساخت بتن از ابزار های کارآمدی مانند میکسر بتن برقی، بنزینی و گاهاً دیزلی استفاده می شود. در واقع مسیر آموزش ساخت بتن که نیاز دائمی آن در مرحله فرآوری به تکان های طولانی و قدرتمند است، موجب شده تا تجهیزاتی مانند میکسر بتن برقی، بنزینی و… ابداع شوند و در سطح پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند. قیمت میکسر بتن با در نظر داشتن همین امکانات است که تدوین خواهد شد.

قدرت، کیفیت و حجم در تعیین قیمت بتونیر نقش بسزایی دارند. از سویی دیگر در ساخت بتن با میکسر، به صرف اختلاط درصد های مشخصی از مصالح مقدماتی ساخت بتن، بتن مرغوبی تولید نخواهد شد. این ماجرا نیاز به کسب آموزش ساخت بتن دارد. آموزش ساخت بتن در ابتدا باید از مسیر فهم کامل متریال بتن حاصل شود.

 

چگونگی تعیین عیار در آموزش ساخت بتن

در آموزش ساخت بتن، اولین چیزی که باید بدانید مقوله عیار بتن است. اینکه می ‌خواهید بتن خود را تحت چه عیاری تولید کنید؟ در آموزش ساخت بتن هرگز نمی توانید یک عیار دلخواه و ابداعی داشته باشید. چرا که این معیار در ساخت بتن با میکسر یک معیار استاندارد شده است و همواره باید در طی تمام عملیات های ساختمانی این معیار ها را در نظر بگیرید.

ساخت بتن

اما این عیار بتن در آموزش ساخت بتن چگونه تعیین می شود؟

در پاسخ به این سوال باید موضوع را اینگونه مطرح ساخت که بتن در فاز ساختن آن همراه با اختلاط کامل متریال هایی مانند سیمان، شن، آب و گاها سنگریزه به دست خواهد آمد. عنصر سیمان نقش کلیدی در تشکیل یک بتن با استحکام بالا دارد.

هر چه درصد سیمان در تناژی ثابت از بتن، بالاتر باشد، می‌ توان عیار بیشتری را برای بتن در نظر گرفت. درصد عیار ارتباط خاصی با نوع بکارگیری بتونیر برقی یا بتونیر بنزینی ندارد. بلکه یک معیار مشخص از مقدار سیمان در طرح اختلاط بتن است.

در آموزش ساخت بتن وقتی می‌ گوییم عیار بتن ۳۵۰ است، منظور آن است که در هر متر مکعب بتن از ۳۵۰ کیلوگرم سیمان استفاده شده است. البته درصد دیگر عناصر نیز با در نظر داشتن این ۳۵۰ کیلوگرم سیمان انتخاب خواهند شد. در آموزش ساخت بتن عیار ۳۵۰یک عیار معقول در ساخت سازه های مسکونی است.

برای رسیدن به بتن مرغوب به جهت ساخت ساختمان های بلند مرتبه و یا سازه های صنعتی مانند سد ها و استراکچر های صنایع پتروشیمی و… باید از بتن با عیار های بالاتر مثلاً ۴۵۰ و… استفاده کرد. از سوی دیگر بتن با عیار ۳۵۰ به جهت کار بتونیر برقی و یا بتونیر بنزینی در حجم های کوچک بسیار مطلوب می باشد.

 

اهمیت طرح اختلاط در ساخت بتن

در آموزش ساخت بتن سعی در فراگیری طرح اختلاط است. مثلا ممکن است در ساخت بتن با میکسر بگویند که به ازای فلان تعداد بیل سیمان، فلان تعداد بیل ماسه لازم است. این جمله در سطوح جدی ساختمان‌ سازی از دهان برخی پیمانکاران خارج خواهد شد.

در واقع آنها مبحث طرح اختلاط سیمان را در آموزش ساخت بتن همراه یک فرمول دم دستی می کنند. چرا که در فضای ساختمانی نمی شود برای هر بار بتن سازی اقدام به وزن کشی سیمان و ماسه و… کرد. بلکه باید این ماجرا را همراه با یک مقیاس دیگر نمود. تعداد بیل و یا تعداد فرغون با در نظر داشتن مقدار وزنی که بیل و یا فرغون جابجا میکنند یک مقیاس منطقی و سهل در استفاده به نظر می رسد.

ساخت بتن

طرح اختلاط بتن، شالوده آموزش ساخت بتن است. اینکه چه میزان از سیمان تحت چه شرایطی با چه میزان از ماسه، آب و در چه سطحی از اختلاط قرار گیرند. این طرح اختلاط بسته به نوع بتن جنبه های متنوعی می گیرد. مثلاً طرح اختلاط شن ۶۵ درصد و ماسه ۳۵ درصد که می‌ تواند بتنی مطلوب فضا های فونداسیون را تامین سازد و در عوض طرح اختلاط با در نظر داشتن نسبت ۸۰ به ۲۰ از شن تا ماسه که درجات تضعیف تری از بتن را تولید خواهند کرد.

در یک مقاله نمی ‌شود در بیانی کلی و علمی تمامی طرح اختلاط در آموزش ساخت بتن را مطرح نمود؛ اما می توان دور نمایی کلی از طرح اختلاط بتن با عیار ۳۵۰ که تقریباً عام ترین ساخت بتن با میکسر می باشد را در بیانی مختصر تشریح نمود.

ساخت بتن

آموزش ساخت بتن با طرح اختلاط ۳۵۰

برای آموزش ساخت بتن با چنین عیاری، قبل از هر چیز نیاز به یک دستگاه بتونیر برقی یا بنزینی خواهد بود. بتونیر برقی یا بتونیر بنزینی، فرقی نمی ‌کند. هر کدام از این دو می توانند در مراحل ساخت بتن با میکسر مفید واقع شوند.

البته از آنجا که غالباً بتن با عیار ۳۵۰، یک بتن مطلوب در فضا های ساختمان سازی شهری است و این فضا ها حجم های بالایی از بتونیر را طلب نمی کنند، انواع بتونیر برقی به نسبت بتونیر بنزینی می تواند گزینه مطلوب تری باشد؛ چرا که قیمت بتونیر برقی به نسبت انواع قیمت میکسر بتن بنزینی بسیار کمتر می باشد.

اما در مقوله آموزش ساخت بتن، انتخاب درصد درست متریال ها اهمیت بالایی دارد. برای ساخت بتن با عیار ۳۵۰ نیز نیاز به درصد های مشخصی از متریال های مقدماتی در ساخت بتن را داریم. برای این منظور به جهت ساختن هر متر مکعب از بتن با عیار ۳۵۰ خواهیم داشت:

 • وزن سیمان ۳۵۰ کیلوگرم
 • وزن آب با در نظر داشتن نسبت نیمه ۱۷۵ کیلوگرم
 • ماسه نشسته رودخانه ای با نسبت ۳۵ درصد از مصالح به مقدار ۶۵۶ کیلوگرم
 • ماسه شسته دستگاهی با نسبت ۲۰ درصد مصالح به مقدار ۳۷۵ کیلوگرم
 • شن با ۴۵ درصد نسبت به مقدار ۸۵۰ کیلوگرم

در این بین اگر مصالح همراه با رطوبت باشند، باید مقدار این رطوبت تخمین زده شده و از مقدار درصد آب کاسته شود. از سوی دیگر درصد شن نقش پررنگی در مقدار مقاومت بتن خواهد گذاشت. البته می توان برای افزایش مقاومت، مقداری از افزودنی های متداول را در اختلاط بتن وارد ساخت. برای این منظور در یک حساب علمی و تجربی می توان میزان ۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ گرم مواد مکمل را به ازای هر ۱۰۰۰ کیلو سیمان در نظر گرفت.

 

جمع بندی آموزش ساخت بتن

در آموزش ساخت بتن در سطح کارگاه های ساختمانی نمی ‌شود با این دیدگاه علمی تمام مراحل ساخت بتن را به انجام رسانید. چرا که واقعاً نمی شود تمام مصالح را در ابتدای امر وزن نمود و در نهایت همه آنها را با هم اختلاط کرد. در ساخت بتن با بتونیر، این مقیاس در هنگام کار، وزن قابل حمل توسط بیل و فرغون می باشد. پس باید به ترتیب یک مقیاس دقیق از تعداد بیل و فرغون در آموزش ساخت بتن تدارک دید.

ساخت بتن

خب، در آموزش ساخت بتن در یک حساب سرانگشتی که همراه ساخت بتن با میکسر شده است، هر بیل می تواند در حدود سه کیلو سیمان را جا به جا کند. پس برای ساخت بتن با عیار ۳۵۰ توسط بتونیر برقی یا بنزینی نیاز به ۱۰۰ الی ۱۲۰بیل سیمان به ازای هر متر مکعب بتن خواهد بود.

به شکل مشابه با فرض مقیاس فرغون در فضا های ساختمان سازی، می توان با در نظر داشتن ۶ الی ۷ فرغون شن، ۳ الی ۴ فرغون ماسه و ۲ الی ۳ فرغون سیمان مقدمات در ساخت بتن با عیار ۳۵۰ را تهیه نمود.

 

لیست شرکت های تولیدی بتن آماده در تهران

در این لیست شما با تعدادی از تواید کننده گان بتن در تهران و حومه آشنا  می شوید.

 1. بتن البرز
 2. ارس بتن ورامین
 3. هران بتن
 4. خانه بتن
 5. سنگ شکن غرب
 6. فربت
 7. فهاب
 8. طینا
 9. محمود رضایی
 10. سروش بتن

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا