مسکن و ساختمان

طرح تولید مسکن برای مردم یا رانتی‌ها؟

مساله تامین و عرضه متناسب مسکن به عنوان اساسی ترین و اصلی ترین نیاز جامعه در قالب طرح جامع مسکن که باید با اهتمام جدی دولت ها همراه باشد، این روزها مورد بی مهری قرار گرفته است.

طرح جامع مسکن سندی است ملی که چشم انداز بخش مسکن در سال های آینده را ترسیم می کند. در این چشم انداز هدف ها، به معنای تغییرات مطلوب، قابل دستیابی و قابل سنجش در وضعیت مسکن خانوارهای ایرانی در دوره های پنج ساله آینده تعیین شده و راهبردها و راهکارهای دستیابی به این هدف ها در آن تدوین شده است. اگرچه این طرح با صرف زمان و توان کارشناسی مسوولان بخش مسکن در ابتدای آغاز به کار دولت روحانی مورد بازنگری قرار گرفت و قرار بود مبنای اصلی سیاست ها و تصمیم گیری های بخش مسکن قرار بگیرد، اما طی سال های اخیر تاکنون هیچ یک از موارد مورد تاکید در این طرح به مرحله عملیاتی شدن نرسیده است.

بر اساس تکلیف قانونی برنامه چهارم، مسوولان وزارت مسکن باید ظرف سال اول این برنامه، طرح جامع مسکن را در راستای کمک به اقشار نیازمند و کم درآمد برای خانه دار شدن این افراد تهیه و به دولت ارایه می کردند. این طرح در خرداد ۸۵ به دولت ارایه شد و از سوی هیات وزیران نیز به تصویب رسید اما در نهایت مغفول ماند.

این در حالی است که گفته شده مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم در راستای عملی کردن وعده های خود به منظور بهبود معیشت مردم، ساخت مسکن را در قالب طرح جهش تولید و تامین مسکن در دستور کار قرار داد که بر مبنای جزییات ارایه شده طرح جهش تولید و تامین مسکن، در صورت تصویب نهایی دولت موظف می شود، در چهار سال نخست اجرای طرح به نحوی برنامه ریزی و اقدام کند تا سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی را برای متقاضیان واجد شرایط در مناطق شهری و روستایی کشور احداث و عرضه شود؛ هرچند گفته شده دلیل اصلی این طرح مجلس افزایش بیش از حد قیمت مسکن و فشار روزافزون به مردم است و رونق ساخت و ساز مسکن می تواند شرایط بهبود فضای اقتصادی کشور را مهیا کند، اما دو سوال اصلی مطرح می شود؛ سوال اول اینکه تعداد تقاضای سالانه مسکن از سوی کدام نهاد و ارگان یک میلیون واحد اعلام شده و چقدر این رقم به واقعیت نزدیک است و موضوع بعدی اینکه چه تضمینی وجود دارد تا شاهد رانت جویی در این حوزه نباشیم؟

تجربه ساخت مسکن به صورت انبوه در قالب مسکن مهر، مسکن اجتماعی و حتی این اواخر مسکن ملی نشان داده که «دولت» یک «مسکن ساز» خوب به شمار نمی رود. بسیاری از کارشناسان نیز ورود دولت به حوزه ساخت مسکن را موجب ایجاد رانت و فساد در حوزه ساخت می دانند. مشکلات و دشواری هایی که همین امروز هم در حوزه مسکن مهر وجود دارد و دیده می شود؛ با ساخت انبوه مسکن و سپردن کار به پیمانکاران «خودی» تکرار خواهد شد.

آمار ضد و نقیض تقاضای سالانه مسکن

کمال اطهاری، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصاد توسعه در خصوص برخی آمارهای منتشر شده از میزان تقاضای سالانه مسکن که آن را حدود ۱.۵ میلیون واحد مسکونی برآورد کرده اند گفت: رقمی که در مطالعات طرح جامع مسکن عنوان شده، نصف این رقم است و میزان تقاضا در این طرح حدود ۷۵۰ هزار واحد مسکونی برآورد شده است، اما اینکه این میزان تقاضا در کشور ۱.۵ میلیون واحد باشد یا ۳ میلیون واحد مسکونی یا ۷۵۰ هزار واحد مسکونی مساله اصلی نیست، مساله اصلی این است که همچنان تراکم فروشی وجود دارد و برنامه جامع مسکن کنار گذاشته شده است.

گرفتن اعتبارات و لابی گری پررنگ شده است

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه با نام توسعه در این حوزه به دنبال گرفتن اعتبارات و لابی گری در مجلس هستند، افزود: این گونه گفتارها تکراری و کاملا غرض ورزانه است و برخی دست از این روش برنمی دارند، این قضیه در مجلس گذشته نیز با شدت و ضعف هایی دنبال می شد. این در حالی است که موضوع مهمی که در حال حاضر وجود دارد، قفل شدن بخش مسکن است که ناشی از بی توجهی و فقدان مدل توسعه و دانش در این مدت بوده است.

اطهاری با ابراز تاسف از اقداماتی که جلوی برنامه های طرح جامع مسکن را گرفته است، گفت: متاسفانه برنامه هایی که در خصوص ساخت مسکن شهری و روستایی در زمان احمدی نژاد کلید خورد در دوره بعدی کنار گذاشته و این بخش با آسیب های متعددی روبه رو شد.

بخش مسکن قفل شده است

این اقتصاددان با اشاره به افزایش صد درصدی بهای مسکن تصریح کرد: در حال حاضر شاهد آن هستیم که خرید مسکن از دسترس طبقه متوسط خارج شده و برای این افراد کاملا دور از واقعیت به نظر می رسد.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه دو موضوع باعث قفل شدن بخش مسکن شده است، خاطرنشان کرد: اولین موضوع این است که بهای مسکن رانتی با تراکم فروشی تعیین می شود و اکثریت مردم جامعه درآمد رانتی برای خرید یا اجاره مسکن ندارند، موضوع دوم این است که توسعه علوم دانش بنیان در این مدت قربانی شد که یکی از دلایل آن تحریم ها بود که منجر به ضعف اقتصادی و ورشکستگی صنایع شد تا جایی که نیروی کار نمی تواند فعالیت کند و حجم عظیمی از تحصیلکرده های ما در شرایط فعلی بیکارند.

این پ‍ژوهشگر توسعه با اشاره به ساخت مسکن مهر خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر برنامه ای برای خانه دار شدن کم درآمدها وجود ندارد تا تقاضای مسکن این عده پاسخ داده شود و حتی مسکن مهر هم برای جذب جمعیت شهری چندان موفق عمل نکرد، زیرا امکانات و زیرساخت های آن به صورت کامل وجود ندارد و این پروژه در اطراف شهرها ساخته شد و در نتیجه باز هم شاهد فشار تقاضای مسکن به مادر شهرها هستیم.

اطهاری با بیان اینکه بین ۲ تا ۳ میلیون واحد مسکونی لوکس در کشور خالی مانده اند، گفت: این گونه مدیریت ناشی از بی توجهی و جهل است و تا زمانی که برنامه جامع مسکن اجرا نشود، این قضایا ادامه خواهد داشت.

این اقتصاددان معتقد است؛ توسعه مسکن مهر یا مسکن ملی یا حتی مسکن رانتی دارای فرآیندی است که باید با کل اقتصاد در کشور همخوانی داشته باشد به عنوان مثال اگر بیش از ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی در بخش مسکن سرمایه گذاری شود در این بخش شکست خواهیم خورد. همان گونه که این میزان در سال های قبل به ۵۰ تا ۶۰ درصد از تولید ناخالص رسیده بود و تعادل در این بخش کاملا به هم خورده بود.

او خاطرنشان کرد: ما نیازمند ساختار جدیدی هستیم تا بازار مسکن در دست رانتی ها نباشد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا