حمل و نقل

معاون وزیر راه خبر داد؛

ساخت ۴۴۰ کیلومتر آزادراه و ۱۲۰۰ کیلومتر بزرگراه تا پایان سال

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از ساخت و تکمیل ۴۴۰ کیلومتر آزادراه و ۱۲۰۰ کیلومتر بزرگراه تا پایان سال جاری در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صما به نقل از مهر، خیرالله خادمی از تکمیل آزاد راه شیراز- اصفهان و ادامه آزادراه حرم تا حرم از گرمسار تا سمنان تا پایان سال خبر داد و گفت: این دو آزادراه جزو مهمترین طرح‌های اجرایی این شرکت در بخش ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور هستند.

وی درباره تکمیل ساخت هشت کیلومتر باقی مانده آزادراه قزوین رشت، حدفاصل منجیل تا رودبار نیز افزود: آزادراه منجیل رودبار یکی از طرح‌های مهم آزادراهی است که به دلیل تکمیل نشدن آن در زمان ساخت، در روزهای پر تردد گره ترافیکی در آن منطقه ایجاد می‌شود و ویژگی این بخش این است که طول مسیر به طور کامل تونل یا پل است که با همت و تلاش سازندگان، این مسیر هم امسال زیر بار ترافیک خواهد رفت.

خادمی اضافه کرد: در بخش ساخت آزادراه‌ها از دو سال قبل تلاش کردیم ۹ طرح آزادراهی با پیشرفت فیزیکی بیشتر را که تاثیر بیشتری در توسعه ترانزیت و شبکه آزادراهی داشتند، در اولویت تکمیل قرار دهیم و پیشرفت فیزیکی پروژه‌های آزادراهی اولویت‌دار، بیش از ۷۰ درصد است.

وی گفت: از این ۹ پروژه در سال گذشته دو پروژه آزادراهی به بهره‌برداری رسید و ۲۲۱ کیلومتر آزاد راه در سال ۹۹ تکمیل شد.

ساخت و بهره‌برداری حدود سه برابر متوسط سالانه آزادراه در سال گذشته

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور افزود: درحالی‌که متوسط ساخت آزادراه در کشور سالانه ۸۰ کیلومتر بود سال گذشته ۲۲۱ کیلومتر یعنی حدود سه برابر متوسط سالانه، آزادراه ساخته و بهره‌برداری شد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی درباره پروژه‌های آزادراهی که امسال تکمیل می‌شود، گفت: امسال ۴۴۰ کیلومتر آزادراه بهره برداری می‌شود که شامل آزادراه خرم آباد- اراک در بخش اول تا بروجرد به طول ۶۷ کیلومتر است که تا چند ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین آزادراه منجیل- رودبار به طول هشت کیلومتر و مسیر رفت قطعه دوم آزاد راه تهران- شمال نیز امسال بهره‌برداری می‌شود.

وی افزود: پروژه آزادراهی دیگری که امسال تکمیل می‌شود، آزاد راه بزرگ شیراز- اصفهان به طول ۲۲۵ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصدی است که تا پایان سال زیر بار ترافیک خواهد رفت و همچنین ادامه آزادراه حرم تا حرم از گرمسار تا سمنان به طول ۵۰ کیلومتر، آزادراه مرند تبریز به طول ۵۰ کیلومتر و ۴۰ کیلومتر از آزادراه مراغه- هشترود امسال به بهره برداری خواهد رسید.

تا پایان سال ۴۴۰ کیلومتر آزادراه به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با مثبت دانستن روند سرمایه‌گذاری در ساخت آزادراه‌ها گفت: دولت نیز منابع اعتباری بودجه‌ای برای این آزادراه‌ها اختصاص داده است و با این روند تا پایان سال ۴۴۰ کیلومتر آزادراه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین درباره پروژه‌های بزرگراهی کشور افزود: برای توسعه شبکه بزرگراهی برنامه‌ریزی شده تا ۲ هزار کیلومتر از خطوط بزرگراهی که جزو حلقه‌های ناپیوسته شبکه بزرگراهی کشورند، در اولویت تکمیل قرار گیرند.

خادمی گفت: با توجه به اینکه ۱۷۰ کیلومتر بزرگراه در سال گذشته به بهره‌برداری رسید، این توسعه در همه استان‌های کشور از سیستان و بلوچستان تا آذربایجان غربی در حال اجراست، امسال ۱۲۰۰ کیلومتر بزرگراه جدید نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور افزود: عمده هزار و ۲۰۰ کیلومتر بزرگراهی که امسال به بهره‌برداری خواهد رسید در کریدورهای بزرگراهی شرقی – غربی و شمالی – جنوبی کشور و در اغلب استان‌ها قرار دارند و گشایش مطلوبی در توسعه حمل‌ونقل بار و ترانزیت و جابه‌جایی مسافر ایجاد خواهند کرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا