شهر

با تصویب شورای عالی شهرسازی؛

شهرداری تهران مکلف به تعیین تکلیف گود پای برج میلاد شد

شورای عالی شهرسازی و معماری در نشست اخیر خود شهرداری تهران را مکلف به اتخاذ راهکار فوری و کوتاه مدت برای حفظ ایمنی عرصه گودبرداری شده در محل برج میلاد کرد.

به گزارش صما به نقل از مهر، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ با استناد به یکی از بندهای سند اصلی طرح جامع شهر تهران مصوب ۱۳۸۶ و بر اساس نامه مورخ ۹ دی ماه ۱۳۹۹ معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران منضمّ به صورت جلسه مورخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ کمیسیون ماده ۵ شهر تهران، چهارچوب طراحی شهری مجموعه ۱۲۰ هکتاری و طرح جامع سه بعدی فاز دوم برج میلاد را بررسی و ضمن تصویب چهارچوب مذکور مقرر کرد:

۱. طرح معماری بناها و فضاهای شهری پیرامون برج میلاد، در چارچوب مصوب و با رعایت موارد زیر توسط شهرداری تهران تهیه و پس از تایید دبیر شورای عالی ملاک اقدام قرار گیرد:

۱-۱. به منظور تحقق اهداف چشم‌انداز مجموعه برج میلاد و اراضی پیرامون با عنوان «بام فرهنگ، هنر و فناوری تهران و عرصه دیپلماسی فرهنگی» ضروری است همه کاربری‌ها و عملکردهای پیشنهادی در طرح در راستای تحقق چشم‌انداز مذکور باشد.

۱-۲. تمهیدات لازم به منظور حفظ یکپارچگی فضایی محدوده طرح و با عناصر تاثیرگذار هم پیوند پیرامون آن از جمله پارک پردیسان و رود-دره اوین-درکه اتخاذ شود.

۱-۳. نتایج مربوط به مطالعات پدافند غیر عامل، عارضه سنجی ترافیکی و ارزیابی اثرات محیط زیستی اجرای طرح در محدوده اراضی ۱۲۰ هکتاری (EIA) پس از تایید در مراجع ذی‌ربط در اسناد خروجی و پیشنهادهای اجرایی طرح منعکس شود.

۱-۴. حریم همه مسیل‌ها و آبراهه‌های متداخل با محدوده طرح بر اساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای و همچنین حرایم تدقیق شده گسل‌های متداخل با اراضی بر اساس آخرین مصوبه شورای عالی در طرح دیده شود. بدیهی است رعایت ضوابط ابلاغ شده ساخت‌وساز در پهنه‌های گسلی در تعیین نوع فعالیت و میزان احداثات عرصه‌های تداخلی با حریم گسل الزامی است.

۲. به منظور تنظیم عوامل موثر بر کیفیت محیطی و منظر شهری و در راستای حفظ یکپارچگی سازمان فضایی طرح در شئون مختلف آن بر تهیه سند جامع برنامه‌ریزی، اجرا و مدیریت یکپارچه اراضی در طول ساخت و بهره‌برداری عنوان یکی از اسناد الزام‌آور طرح تاکید می‌شود.

۳. ضمن تاکید بر اتخاذ راهکار فوری و کوتاه‌مدت توسط شهرداری برای حفظ ایمنی عرصه ۲.۴ هکتاری گودبرداری شده در بخش شمالی مرکز همایش‌ها، بر اولویت اجرای طرح معماری در محل گود مذکور تاکید می‌شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا