شهر

محدودیت صدور پروانه کاربری‌های اداری و تجاری در بافت فرسوده

هر جایی کشش تغییر کاربری برای تبدیل شدن به املاک اداری و تجاری را ندارد. یک کوچه بن‌بست یک متری در بافت محلی و فشرده کششی برای درخواست تغییر کاربری پلاک‌ها به تجاری یا اداری ندارد. اگر این پلاک‌ها با کاربری اداری هم ساخته شود، برای فروش آن با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

به گزارش صما به نقل از شهر، کوچه‌های باریک و خانه‌های نمور که با یک زلزله یا طوفان شدید می‌توانست بر سر ساکنانش آوار شوند پس از سال‌ها، دغدغه مدیریت شهری شد و شهرداری برای بازآفرینی این بافت بسته‌های تشویقی در نظر گرفت. تغییر کاربری اما بعد از گذشت چند سال از توجه به بافت فرسوده یکی از موضوعاتی است که مورد توجه قرار گرفته است.

میترا کریمی، معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران تاکید کرد: مشوق‌های شهرداری عمدتا برای واحدهای مسکونی است نه واحدهای تجاری. اگر واحدهای تجاری در راسته‌های اصلی تجاری نباشند نیز می‌توانند تحت شرایطی ۵۰ درصد تسهیلات را برای نوسازی دریافت کنند.

او افزود: اگر تغییرات کاربری در حوزه‌های خدماتی (ورزشی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی و…) باشد نیز مشمول تخفیفات خاص خود می‌شوند. تسهیلات حوزه خدمات از مکانیزم بافت فرسوده جداست و از منابع دیگری تامین می‌شود. برای ارائه خدمات نیز عوارض بسیار کمی از مالکان بافت‌های فرسوده دریافت می‌شود، اما بیشتر مشوق‌ها به نوسازی مسکن اختصاص یافته است.

تغییر کاربری در بن‌بست یک متری

معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: هر جایی کشش تغییر کاربری برای تبدیل شدن به اداری و تجاری را ندارد. یک کوچه بن‌بست یک متری در بافت محلی و فشرده کششی برای درخواست تغییر کاربری پلاک‌ها به تجاری یا اداری ندارد. اگر این پلاک‌ها با کاربری اداری هم ساخته شود، برای فروش آن با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

مدیریت شهری دنبال این است که محل سکونت افراد، پایدار و بهسازی شود و کیفیت زندگی‌شان بهبود پیدا کند. ساختمان‌هایی با کاربری اداری و تجاری در راسته‌های اصلی شهر ساخته شده که مورد استقبال قرار نگرفتند. اگر ساختمان‌های اداری و تجاری در دل بافت فرسوده با معابر کم عرض ساخته شوند نیز مورد توجه قرار نمی‌گیرند. بنابراین کاربری‌ها براساس موقعیت مکانی صادر می‌شود و نمی‌توان همه کاربری‌ها را در تمام محله‌ها صادر کرد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا