مسکن و ساختمان

لزوم استفاده از ظرفیت بورس برای تقویت ساخت‌وساز مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در طرح جهش تولید و تامین مسکن پیش‌بینی شده که برای تامین هزینه‌های ساخت مسکن و تامین مصالح از ظرفیت بورس استفاده شود.

به گزارش صما به نقل از اعتماد آنلاین، سید البرز حسینی در رابطه با تاثیر عرضه مسکن در بورس در افزایش تولید و کاهش دلالی در این حوزه افزود: مسکن حوزه‌ای چند وجهی بوده و مسائل مختلفی در قیمت نهایی آن تاثیر گذار است؛ از این رو بخشی از آن در حوزه تصمیم‌گیری و ریل‌گذاری به دولت و مجلس مربوط است که باید زمینه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را فراهم کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: تدوین مکانیزمی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه مسکن بسیار راهگشا خواهد بود؛ یکی از این ابزارها استفاده از بازارسرمایه است، اما باید زیرساخت‌های آن به نحوی ایجاد شود که هنگام عرضه مسکن به بورس، همانند سایر محصولات دچار مشکل نشود.

بورس فرصتی برای جمع‌آوری سرمایه‌های خرد است

وی با بیان اینکه بورس فرصتی برای جمع‌آوری سرمایه‌های خرد است، اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی باید زمینه و بستر ورود مسکن به آن را فراهم و بر آن نظارت داشته باشد. اگر تمامی مسائل را به بورس واگذار کرده و زمینه دلالی در آن فراهم شود، این حوزه نیز همانند سایر حوزه‌‌ها و محصولات عرضه شده در بورس از کنترل خارج شده و مشکلات را بیشتر می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در طرح جهش تولید و تامین مسکن پیش‌بینی شده که برای تامین هزینه‌های ساخت مسکن و تامین مصالح از ظرفیت بورس استفاده شود. در همین راستا هم برای سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف مکانیزم مشخصی تعریف شده تا آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها به صورت کارشناسی تدوین شود تا زمینه انحراف ایجاد نشود.

حسینی به خانه ملت گفت: اگر بستر در بورس برای عرضه مسکن درست ایجاد شود، بی‌شک کمک‌کننده خواهد بود و مردم به راحتی با سرمایه‌های خُرد خود می‌توانند در بستری سالم در راستای ساخت مسکن مشارکت کنند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا