مسکن و ساختمان

برخی ساخت ‌و سازها موجب سردرگمی در هویت شهری شده است

معاون معماری و شهرسازی شهردار تبریز گفت: در شرایطی که قوانین کامل و مدونی در حوزه نما وجود ندارد، باید از راهکاری گفتمان بین طراحان، سازندگان، معماران و … استفاده کرد.

به گزارش صما، محمد عزتی امروز در نخستین اجلاس سازندگان و طراحان تبریز اظهار کرد: به‌جز سه دستورالعمل شورای‌عالی شهرسازی که آن هم الزام‌آور نیست، در حوزه نما قوانینی نداریم و در نتیجه قوانین سختگیرانه هم فایده‌ای ندارد.

وی با اشاره به وجود چهار نهاد تصمیم‌گیر در حوزه نما و ساختمان، افزود: سازمان نظام مهندسی یکی از این نهادها بوده که با هدف احیای معماری ایرانی و اسلامی تشکیل یافته و دیگری شهرداری است که وظیفه کنترل و نظارتی منطبق بر طرح‌های جامع و تفصیلی را بر عهده دارد.

عزتی ادامه داد: اداره‌کل میراث فرهنگی نهاد دیگری است که باید در برخی سازه‌ها نظر آنها مدنظر قرار گیرد و چهارمین وجه نیز کارگروه‌های سیما و منظر شهرسازی است که همین چندگانگی موجب تعدد تصمیم‌گیری‌ها شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی ساخت ‌و سازها، انبوه‌سازی و بلندمرتبه‌سازی‌ها موجب سردرگمی در هویت شهری شده است، تصریح کرد: به‌طوری که اگر امروز تصاویری از شهرهای مختلف کنار هم قرار دهیم، معلوم نمی‌شود چه عکسی برای کدام شهر است.

عزتی ادامه داد: اگر پیمانکار را در این خصوص بازخواست کنیم او می‌گوید این خواست کارفرما بوده است و در نتیجه امروز کارفرمایان هویت شهری ما را تعیین می‌کنند.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تبریز اظهار کرد: تولیدکنندگان باید در کنار سازندگان قرار بگیرند تا مشخص شود چه چیزی مورد نیاز سازندگان است.

عزتی با اشاره لزوم همخوانی نمای ساختمان‌ها با اقلیم و فرهنگ شهرها، گفت: خروجی چنین همایش‌هایی باید وحدت نظر و ایجاد هماهنگی بین سازندگان باشد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا