شهر

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران عنوان کرد؛

نوسازی برای تجمیع‌های بزرگ مقیاس افزایش یابد

نوسازی برای تجمیع‌های بزرگ مقیاس افزایش یابد

نوسازی بافت فرسوده شهر تهران

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در جلسه‌ای که با حضور محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، بر ضرورت افزایش مشوق‌های نوسازی برای تجمیع‌های بزرگ مقیاس تأکید کرد.

به گزارش صما –  کاوه حاجی علی اکبری در جلسه‌ای که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، به اصلی ترین چالش‌های نوسازی اشاره و عنوان کرد: سازمان نوسازی ۴ راهبرد توسعه محله، بازآفرینی عرصه‌های ناکارآمد شهری، تأمین مسکن استطاعت پذیر و مدیریت همکارانه را در دستور کار خود قرار داده است.

مشوق های ویژه

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به مصوبه سال ۱۳۹۷ هیأت وزیران در خصوص تخفیف و تقسیط هزینه انشعابات در بافت‌های فرسوده، گفت: علیرغم گذشت ۴ سال از مصوبه مذکور، این موضوع هنوز عملیاتی نشده است.

علی اکبری با تأکید بر ضرورت در نظر گرفتن مشوق‌های ویژه برای نوسازی‌های بلوکی، خاطرنشان کرد: در بحث تجمیع پلاک‌های ریزدانه، به ازای اضافه شدن هر تک پلاک به فرآیند تجمیع، مسائل و پیچیدگی‌ها به‌صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند و اگر حمایت از نوسازی محله و اجرای پروژه‌های تجمیعی بزرگ مقیاس برای ما حائز اهمیت است، باید ابزارهای لازم به ویژه بازنگری در برخی از الزامات قانونی را برای این امر مهیا کنیم.

محله های در معرض خطر

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در این جلسه ضمن تأکید بر ضرورت توجه به اصل نوسازی، به مخاطرات سکونت در خانه‌های ناپایدار اشاره و عنوان کرد: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار پلاک ناپایدار در کشور وجود دارد که ۱۰ میلیون نفر در آنها سکونت دارند و در هنگام وقوع زلزله تبدیل به گور جمعی خواهد شد.

آیینی با بیان این که محله قرمز، تنها به محله ای که دارای آسیب‌های اجتماعی است، اطلاق نمی‌شود، تصریح کرد: محله قرمز جایی است که جان انسان‌ها در آنجا در معرض خطر قرار دارد و ضروری است اقدامات نوسازی در این محله‌ها، در صدر برنامه‌ها و پیش از دغدغه‌هایی چون کف سازی، بدنه سازی، آسفالت و … مورد توجه قرار گیرد.

نوسازی محله

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با بیان این که نوسازی محله، صرفاً نوسازی مسکن نیست و اقداماتی چون توسعه فضاهای عمومی، احداث مراکز محله، میدانگاه‌ها و … را در برمی گیرد، متذکر شد: معتقد هستیم تحول در نوسازی بافت‌های فرسوده، با نوسازی محله صورت می‌گیرد؛ لذا ضروری است تعریف جامع، منطقی و تحقق‌پذیری از نوسازی محله تدوین و ارائه شود.

آیینی متذکر شد: در بحث تدوین بسته تشویقی نوسازی، تسهیلات و مشوق‌های در نظر گرفته شده برای نوسازی محله، نوسازی بلوک، تجمیع و نوسازی تک پلاک متفاوت خواهد بود.

مشخص کردن محلات برخوردار و کم برخوردار

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با اشاره به فاصله طبقاتی شمال و جنوب شهر، عنوان کرد: موضوع دیگری که باید پیگیری شود، بحث معین سازی است؛ یعنی محلات برخوردار، معین و حامی محلات کم برخوردار شوند و در این زمینه سازمان نوسازی می تواند با آموزش گروه‌های جهادی متشکل از کارشناسان شهرساز، معمار، جامعه شناس و … باعث جلب مشارکت خیرین و گروه‌های جهادی برای ورود به جریان نوسازی، رفع نیازهای معیشتی، کاهش فاصله طبقاتی و ایجاد هم پیوندی میان این محلات شود.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا