دانشنامه ساخت و ساز

تولید بتن از مصالح بازیافتی

محققان دانشگاه RMIT به تازگی به راهی برای جایگزینی سنگدانه‌های معمولی به کار رفته در بتن مانند شن و سنگ خرد شده با لاستیک‌های دور ریختنی دست یافته‌اند. این کار نوید بخش اقتصاد دورانی با هدف کمینه کردن ضایعات و استفاده بیشتر از منابع خواهد بود. آن‌ها می‌گویند بتن جدید سبزتر و سبک‌تر خواهد بود و هزینه‌های ساخت و حمل و نقل را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

محققان دانشگاه RMIT به تازگی به راهی برای جایگزینی سنگدانه‌های معمولی به کار رفته در بتن مانند شن و سنگ خرد شده با لاستیک‌های دور ریختنی دست پیدا کرده‌اند.

به گزارش صما، این کار نوید بخش اقتصاد دورانی با هدف کمینه کردن ضایعات و استفاده بیشتر از منابع خواهد بود. آن‌ها می‌گویند بتن جدید سبزتر و سبک‌تر خواهد بود و هزینه‌های ساخت و حمل و نقل را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

پیشتر نیز محققین توانسته بودند مقدار کمی از ذرات لاستیک را در بتن به کار ببرند. اما تلاش‌ها برای جایگزینی همه سنگدانه‌ها با لاستیک، سبب تولید بتن‌های ضعیفی شده بود که قادر به برآورده کردن استاندارد‌های لازم نبود. مقاله ارائه شده در این خصوص، فرآیند تولید بتن سبک با ساختاری را نشان می‌دهد که در آن سنگدانه‌های درشت سنتی این مخلوط به طور کامل با لاستیک‌های مستعمل خودرو جایگزین شده‌اند.

نویسنده این مقاله، دکتر محمد مومن الاسلام، محقق دانشکده مهندسی دانشگاه RMIT می‌گوید:« ما با روش ریخته‌گری دقیق خود نشان داده‌ایم که می‌توان بر محدودیت استفاده از مقادیر زیادی ذرات درشت لاستیک در بتن غلبه کرد. این تکنیک شامل استفاده از قالب‌های ریخته‌گری جدید طراحی شده برای فشرده‌سازی سنگدانه‌های لاستیکی درشت در بتن است.» پروفسور «جی لی» رهبر تیم و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: «ز آنجایی که بخش عمده بتن معمولی از سنگدانه‌های درشت تشکیل شده است، جایگزینی همه آن‌ها با لاستیک استفاده شده می‌تواند به طور قابل توجهی مصرف منابع طبیعی را کاهش دهد و چالش‌های اصلی زیست محیطی را برطرف کند.»

 

تایر‌های مستعمل در استرالیا را نمی‌توان صادر کرد. همین امر باعث می‌شود روش‌های جدید برای بازیافت و پردازش مجدد آن‌ها اهمیت زیادی پیدا کنند. تا سال ۲۰۳۰ سالانه حدود ۱.۲ میلیارد لاستیک زباله در سراسر جهان تولید خواهد شد. «لی» گفت: «بتن سبز و سبک می‌تواند هزینه‌های ساخت و حمل و نقل را تا حد زیادی کاهش دهد. این موضوع به پیشرفت پروژه‌های مسکن ارزان قیمت در مناطق روستایی و دورافتاده استرالیا و سایر کشور‌های جهان کمک شایانی خواهد کرد.»

 

منبع: فرارو-  techxplore

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا