شهرمسکن و ساختمان

وضعیت نقدینگی در بازار مسکن

متوسط نقدینگی وارد شده در بازار مسکن تهران برابر با ۲۲ هزار و ۱۶۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه قبل خود افتی ۲۲ درصدی داشته است.

به گزارش صما و به نقل از اقتصادنیوز به نقل از اکو ایران، با کاهش معاملات در بازار مسکن روند نقدینگی وارد شده به این بازار در پایتخت هم نزولی شده است.

به طور کلی آمارها و اطلاعات بانک مرکزی در خصوص تغییر قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در تهران نشان داد تورم این بخش مسیری نزولی را در این ماه سپری کرده است. این در حالی است که برخی تحلیل گران ریشه این کاهش قیمت را افت فروش و ریزش عرضه می دانستند. در همین رابطه تعداد معاملات مسکن در این ماه سیری نزولی گرفته و در نهایت به کمترین سطح خود در بازه ۵ ماهه رسیده است. موضوعی که در نهایت نقدینگی وارد شده در بازار مسکن را نیز تنزل داده است.

نقدینگی بازار مسکن کم شد

به طور کلی برای محاسبه میزان نقدینگی وارد شده در بازار مسکن می توان متوسط متراژ را ۸۵ متر مربع در نظر گرفته و در متوسط قیمت مناطق ۲۲ گانه تهران ضرب کرد. رقم حاصل ارزش هر معامله بوده و برای به دست آوردن کل حجم پول در گردش می توان این عدد را در تعداد معاملات تکثیر کرد. 

با انجام این محاسبات در این ماه مشاهده می شود متوسط نقدینگی وارد شده در بازار مسکن تهران برابر با ۲۲ هزار و ۱۶۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه قبل خود افتی ۲۲ درصدی داشته است.

این سومین ماه متوالی است که افت ماهانه شاخص حجم پول در گردش در مسکن تهران تقریبا ۲۲ درصد ثبت می شود.

مقایسه نقطه ای ( قیاس رقم حاصله با موقعیت مشابه خود در سال گذشته) نیز نشان می دهد در این مدت حجم پول در گردش تهران تنها ۵ درصد رشد داشته و تقریبا معادل با شهریور سال گذشته ثبت شده است.

عامل این کاهش را می توان به لحاظ آماری در کاهش تعداد معاملات در مسکن دانست. اتفاقی که بیشتر می تواند از سمت تقاضا باشد به این معنا که معامله گران احتمالا از دادوستد بیشتر در بازار مسکن نسبت به ماه های قبل عقب نشینی کرده اند. کارشناسان معتقدند معامله گران احتمالا به سایر بازارها نقل مکان کرده اند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا