شهرمسکن و ساختمانمعمارینظام مهندسی

حمزه شکیب: مافیا در سازمان نظام مهندسی اراده حاکمیت را در اختیار دارد/تأیید بیمه مهندسان توسط شورای نگهبان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام کرد: بند مرتبط با بیمه مهندسان سازمان نظام مهندسی در شورای نگهبان تأیید شده است و پس از تایید نهایی، این قانون در قالب برنامه هفتم توسعه ابلاغ خواهد شد وی درباره سامانه جامع و هوشمند سازمان نظام مهندسی و اهمیت وجود آن اظهار داشت: در سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، به ویژه در استان‌های تهران، البرز و مازندران، فساد ریشه‌داری وجود دارد و مافیای موجود حتی اراده حاکمیت را در اختیار خود گرفته‌اند.

  نظارت بر ساخت‌وساز با ۶۰۰ هزار عضو: چالش‌ها و راهکارهای سازمان نظام مهندسی ساختمان

به گزارش صما، حمزه شکیب، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، امروز (شنبه، نوزدهم خردادماه) در نشست خبری اظهار داشت: بیمه مهندسان پس از سه دهه به تصویب رسید. این بیمه یکی از مطالبات قدیمی جامعه مهندسی کشور بود و با همت رئیس مجلس شورای اسلامی و کمیسیون عمران مجلس در سال گذشته (چهارشنبه، یکم آذرماه) تصویب و در قالب برنامه توسعه هفتم ابلاغ و اجرایی خواهد شد. با توجه به تصویب بودجه برای اجرای بیمه مهندسان، هیچ مانع اجرایی برای این قانون وجود ندارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره تأخیر در ابلاغ این قانون افزود: بند مرتبط با بیمه مهندسان مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته است، اما به دلیل ابهامات موجود در چند موضوع دیگر از مفاد برنامه هفتم، این بند به مجلس بازگشت و پس از رفع اشکالات، دوباره به شورای نگهبان ارسال شد. پس از تأیید شورای نگهبان، قانون بیمه مهندسان در قالب برنامه هفتم ابلاغ خواهد شد.

شکیب با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان با حدود ۶۰۰ هزار عضو رسمی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نهادهای غیردولتی و تخصصی کشور محسوب می‌شود، گفت: این سازمان طبق قانون در مراکز ۳۱ استان برای نظارت بر ساخت‌وساز کشور مستقر است. به دلیل توسعه ساخت و ساز مسکن در کشور، حجم گسترده‌ای از چرخه مالی در سازمان نظام مهندسی وجود دارد.

در سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، به ویژه در استان‌های تهران، البرز و مازندران، فساد ریشه‌داری وجود دارد

وی درباره سامانه جامع و هوشمند سازمان نظام مهندسی افزود: به دلیل سردرگمی متقاضیان، عدم یکپارچگی اطلاعات سامانه‌های استانی، و عدم اطلاع از تعداد مهندسان عضو و فعال واقعی در سطح استان‌ها، نیاز به راه‌اندازی چنین سامانه‌ای احساس شد. اهداف راه‌اندازی این سامانه شامل ایجاد یکپارچگی در انجام فرآیندها، الکترونیکی کردن فرآیندهای سازمان، و بایگانی الکترونیکی اسناد و اوراق سنواتی است.

شکیب خاطرنشان کرد: در سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، به ویژه در استان‌های تهران، البرز و مازندران، فساد ریشه‌داری وجود دارد و مافیای موجود حتی اراده حاکمیت را در اختیار خود گرفته‌اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تأکید کرد: در استان تهران، ۸۰ درصد پروژه‌ها به سه نفر سپرده می‌شود. با راه‌اندازی سامانه جامع و هوشمند نظام مهندسی، دیگر شاهد چنین مواردی نخواهیم بود.

وی بیان داشت: در حال حاضر ۵۰ روز است که هیچ‌گونه جلسه‌ای در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار نشده است. از ۲۵ عضو این استان، ۹ نفر که از بیرون حمایت می‌شوند با عدم حضور در جلسه، موجب عدم رسمیت جلسات و تعطیلی آن می‌شوند

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا