شهرمسکن و ساختمانمعمارینظام مهندسی

مسدود شدن بخش املاک از «دیوار» و «شیپور»

به گفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، ابوالفضل نوروزی، در صورت عدم ارائه احراز هویت مالک و کد پستی ملک، بخش املاک پلتفرم‌های  دیوار و شیپور مسدود می‌شود.

به گزارش صما،  ابوالفضل نوروزی اعلام کرد که انسداد بخش املاک پلتفرم دیوار و شیپور تا هفته آینده صورت می‌گیرد، درصورتی‌که احراز هویت مالک و کد پستی ملک فراهم نشود.

نوروزی با اشاره به انتشار آگهی‌های املاک در این پلتفرم‌ها، توضیح داد: «بعضاً دلالان و سوداگران از این بستر استفاده کرده و املاکی را که اصلاً وجودی ندارند، در این سکوها آگهی می‌کنند.» او بیان کرد که این کار به‌صورت گسترده و با هماهنگی دلالان برای قیمت‌سازی انجام می‌شود. بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن، احراز هویت مالک و کد پستی برای انتشار آگهی در سکوهای اینترنتی الزامی است.

با توجه به اظهارات نوروزی، املاکی که قرار است آگهی شوند باید در سامانه املاک و اسکان ثبت‌شده باشند. وی تأکید کرد: «اگر این پلتفرم‌ها تا هفته آینده این بخش وب‌سرویس را انجام ندهند، بخش املاک آنها با مجوز شورای امنیت و دستگاه‌های امنیتی مسدود خواهد شد.»

احراز موجودیت ملک آگهی شده

در ماه شهریور سال ۱۴۰۲، سید جواد سادات فریزنی، رئیس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد که وزارتخانه به ارائه درخواست جهت اتصال بخش مسکن سکوهای اینترنتی مانند شیپور و دیوار به سامانه املاک و اسکان پرداخته است.

به گفته او، احراز موجودیت ملک مورد آگهی شده، توسط نمایندگان سکوهای انتشار آگهی در حوزه مسکن و کارشناسان مربوطه انجام‌شده است. سادات فریزنی توضیح داد: «بعضی از آگهی‌های منتشرشده در حوزه مسکن دارای واقعیت نیستند، بعضی دیگر مربوط به مسکن‌های حمایتی و طرح‌های دولتی هستند که فروش و واگذاری آنها غیرقانونی است و برخی نیز مربوط به پیش‌فروش مسکن هستند که در صورت انتشار نیاز به استعلام مجوز راه و شهرسازی دارند.»

وی اظهار داشت: “بیشتر این آگهی‌ها توسط واسطه‌ها منتشر می‌شوند که منجر به سرگردانی مردم، به‌ویژه در فصل اجاره می‌شود. قیمت‌گذاری بر اساس آگهی‌های غیرواقعی و افزایش التهاب بازار از دیگر عواقبی است که تأثیر مخربی بر بازار دارد.”

همچنین، برخی از واسطه‌گران ملکی در ماه‌های گذشته از افزایش تعرفه آگهی ملک در برخی از این پلتفرم‌ها انتقاد کرده‌اند.

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا